TMSK lav edildi

Aktif . Gösterim: 1357

Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu'nun kuruluş maddesi olan 2499 sayılı kanun'un ek 1.maddesi iptal edilerek TMSK lav edildi. 

Hükümet seçimden hemen önce aldığı yetki ile çok önemli bir düzenleme yapmış Vergi Denetim Birimlerini birleştirmişti. Yetkisinin bitmesine 1 gün kala yetkisini bir kez daha kullandı ve Türkiye’deki Bağımsız Denetim ve Muhasebe uygulamalarını baştan aşağıya düzenledi.

Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu’nun kuruluş maddesi olan 2499 sayılı kanunun ek 1. maddesini iptal etti. Daha açık ifade ile TMSK’nu kapattı. Kurul Başkan ve üyelerini  bugün itibariyle görevden aldı. ve TMSK’nun tüm varlıklarına el koydu. 

Diğer tüm kanunlarda bulunan denetim standartları ve bağımsız denetimle ilgili yer alan tüm hükümlerin bu Kanun Hükmünde Kararname ile aykırılık teşkil eden maddelerini kaldırdı. Daha açık ifade ile Sermaye Piyasası Kurulu’nun lisans verme, sınav yapma, denetim kuruluşu yetkilendirme, denetim kuruluşu denetleme vb bağımsız denetim ile ilgili yetkilerini, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun denetim kuruluşu yetkilendirme, denetim kuruluşu denetleme vb bağımsız denetim ile ilgili yetkilerini, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ve Hazine Müsteşarlığının Denetçi atama, sınav yapma, denetim kuruluşu yetkilendirme görevlerini kaldırdı.

Yeni kral Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu!

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Tags: denetim

Çok okunanlar

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

MUDEFIN | ACCAFIN

Vizyonumuz, Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyonumuz, Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ve uzaktan eğitimler ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bülten aboneliği

Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile