Galatasaray Sportif A.Ş'nin SPK ile İmtihanı (2)

Aktif . TPL_WARP_PUBLISH . Gösterim: 1292

Bir önceki yazıda Galatasaray'ın finansal yapısında meydana gelen bozulmayı ve raporlamada yapılan hataları anlatmaya çalıştım. Bu yazıda da finansal yapıyı düzeltmek için Sermaye Piyasalarında yapılan çalışmalardan bahsetmek istedim.

Galatasaray, raporlamada yapılan hatalar başta olmak üzere çeşitli bir takım sebeplerle özkaynaklarında meydana gelen bozulmanın düzeltilebilmesi için halka açık bir şirket olarak önce halka açıklık oranını artırmayı, yani hisse satarak gelir elde etmeyi daha sonra da "bedelli sermaye artırımı" seçeneğini uyguladı.

Şirket yapılarından kısaca bahsedecek olursak; Galatasaray Spor Klubu Derneği'nin Sportif A.Ş. ve Futbol A.Ş. olarak iki şirketi var ve bu şirketlerden Sportif A.Ş. halka açık ve yalnızca nakit üreten bir şirket iken, Futbol A.Ş. halka açık olmayan ve sadece giderlerin takip edildiği bir şirket durumundaydı. Daha sonra bu şirketler Sportif A.Ş bünyesinde birleşerek gelir ve giderler tek çatı altında toplanmış oldu. Sportif A.Ş'nin ana ortağı ise Galatasaray Spor Klubu Derneği. Bildiğimiz hali ile Klup.

Sermaye artırımı için yapılan çalışmalara sırayla baktığımızda;

Önce, Galatasaray Spor Klubu Derneği elindeki Sportif A.Ş. hisselerini IMKB'de satmaya başladı. Bu satışlarla birlikte halka açıklık oranı %16 larden %45 lere kadar yükseldi ve dolayısıyla şirket ciddi bir kazanç elde etti.

16 Ağustos - 12 Aralık arasında yapılan bu satışlarla dğeişen halka açıklık oranı daha net görülüyor.

Bunu yaptıktan sonra beklenen çözüm kalıcı olmamış diye düşünüyorum ki bu kez şirket daha fazla hisse satıp kontrolü kaybetmemek adına diğer seçenek olan sermayesini "para" koyarak artırmayı tercih etti. Yani sermayesini bedelli olarak artırmayı.

Bu düşünceye paralel olarak, sermayenin %9.900 oranında artırılarak 2.788.084 TL'den 278.808.438 TL ye yükseltilmesi için karar alındı. %9.900'ü koyu olarak yazdım zira böyle bir artışı Türk Sermaye Piyasaları daha önce yaşamadığı için küçük büyük tüm yatırımcıyı şaşırttı. Karşılaştırma olması açısından son 3 yılda yapılan bedelli sermaye artırımlarına baktığımda böyle bir oran görmedim en azından.

Galatasaray'ın bu işlem dahilinde sermayesi toplam 276.020.354 TL artırılacaktı. Bu tutarın da %45 i  (124 milyon TL yaklaşık olarak) halka açık olduğu için yatırımcılar tarafından, kalan tutar ise şirketin %55'ini elinde bulunduran Klup ödeyecekti.

Burada yukarıdada karşılaştırmalı olarak gösterdiğim sebepten, yani artırım oranının çok uygulanabilir olmamasından dolayı- bu karar tepki ile karşılandı ve artış oranı revize edilerek %400 e çekildi. Bana göre bu oran da çok yüksek zira bu oran ile küçük yatırımcılar oldukça zor durumda kaldı ve istenen tutarı karşılayarak elindeki oranı koruyabilen kaç kişi oldu bilmiyorum. Çünkü Galatasaray'ın yaptığı bu çağrı ile aslında ilk düşüncesinden vazgeçmemiş oldu. Bunu şu şekilde açıklayalım;

İlk andaki % 9900 bedelli sermaye arttırımı kabul edilse ve bu hak 1 TL nominalden kullanılsa idi
1 hisse 170+99 = 269 TL maliyet olacak ve yatırımcının elinde 1 eski 99 yeni olarak toplam 100 hisse olacak tahmini olarakta fiyat 2,60 - 2,70 arasında olacaktı.

Sermaye arttırım oranı % 400 e indirilip kullanım fiyatı primli olarak 25 TL belirlendiğinde hem yatırımcıdan 99 TL yerine 100 TL toplandı hem de senet fiyatı yukarıda bırakıldığı için tekrar sermaye arttırımına katılıma zemin hazırlandı. Psikolojik bir zeminden bahsediyorum tabi ki burada. (Nitekim ardından 2. kez bir bedelli sermaye artırımı için başvuru yapıldı ve oran da %300 olarak belirlendi fakat b istek şimdilik belirli sebeplerle iptal edildi fakat yine de bu durumun nasıl devam edeceğini bilmek güç açıkçası.

Yani "eski orandan vazgeçilmeyip yöntemin değişmesi" şeklinde açıklanan durum aslında tam olarak bu oluyor. Neticede küçük yatırımcının cebinden çıkacak para değişmedi ve bu artırıma katılamayan yatırımcıların elindeki oran düştü. Diğer bir ifadeyle tavandan aldığı hisseyi bir nevi tabandan satmış oldu bu bedelli artışa katılmyan yatırımcılar.

%45'lik küçük yatırımcı açısından durum bu iken, Galatasaray Spor Klubu, kendi %55'lik payına düşen tutar olan yaklaşık 152 milyon TL yi, Sportif A.Ş'den alacağı olan 218 milyon dan mahsup ederek karşılama yöntemini seçti. Yani "nakdi" olarak değil de, "alacaklarına karşı mahsuben". Yani yapılan sermaye artırımının yüksekliği tartışılırken, aynı zamanda sermaye artırımına "nakdi" olarak katılma zorunluluğu tartışılmaya başlandı.

Ve bu şekilde ilk sermaye artırımı tamamlandı. Normal olarak etkileri uzun süre devam etti ve SPK'dan geçen hafta yapılan açıklamada;

- Hem birleşme esnasında stat gelirlerinin halka açık şirkete bırakılmadığı konusunda net bir bilginin olmadığı dolayısıyla idari para cezası verildi hem deGalatasaray'ın da klup olarak nakden bu artırıma katılması gerektiği belirtildi.

Aşağıdan SPK'nın ilgili bültenine ulaşabilirsiniz.

SPK 2013/5 sayılı ve 12.02.2013 Tarihli Bülteni

Bir önceki yazıya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

Galatasaray'ın SPK ile imtihanı I

Yazıya ilişkin yorumlarınızı sayfanın alt kısmından ya da iletişim menüsünden iletebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Her hakkı ACCAFIN.com sitesine ait olan bu makale ve makalede yer alan grafikler ve yorumlar, izinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Tags: finans borsa - halka arz finansal analiz kurumsal yönetim

Çok okunanlar

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

MUDEFIN | ACCAFIN

Vizyonumuz, Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyonumuz, Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ve uzaktan eğitimler ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bülten aboneliği

Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile