Yeni Başlayanlar için Satış Bütçesi

Aktif . Gösterim: 1042

Satış bütçesi, şirketler için yıllık performanslarını görmeleri açısından oldukça önemli kabul edilir. Şirket bütçelerinin başlangıç noktasının satış bütçesi olmasının temel sebeplerinden biri de budur. Ancak, eğer bir satış bütçesi hazırlıyorsanız dikkat edilmesi gereken bazı önemli nokta vardır. Yazımda, konuyu çok uzatmadan kısaca bu noktalara değineceğim.

 

Satış Bütçesi

Satış bütçesi hazırlarken dikkat edilmesi gereken 3 önemli nokta şu şekildedir:

  1. Önceki dönem aylık satış miktarlarınız ve satış tutarlarınızı, yeni dönem bütçenizdeki tahminler ile karşılaştırarak farklılıkların sebeplerini tanımlayın.. Bunun için de her zaman yapıldığı şekilde, önceki dönem * 1,10 şeklinde hazırlanmış bir bütçe yapmamış olmalısınız! Bütçeniz ile bir önceki dönem arasındaki farkları açıklayamadığınız sürece bir bütçe yapılmış olmaz.
  2. Satış bütçesindeki birim satış fiyatları, piyasa ile tutarlı olmalıdır! Satışlarınızda iskonto öngörüyorsanız, bunu satış bütçenize eklediğiniz şekilde pazarlama bütçenize de eklemelisiniz.
  3. Bütçede yer alan satış rakamlarınızın içinde vergi etkisini dikkate almamalısınız. Her satışta tahsil ettiğiniz Katma Değer Vergisi'ni, otoriteye ödemek üzere aldığınızı unutmayın.

Bütçe hazırlarken hayalini kurduğunuz primleri yıl sonlarında hak etmeniz dileğimle..

Yazıya ilişkin yorumlarınızı sayfanın alt kısmından iletebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Her hakkı ACCAFIN.com sitesine ait olan bu makale ve makalede yer alan grafikler ve yorumlar, izinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Tags: finans bütçe

MUDEFIN | ACCAFIN

Vizyonumuz, Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyonumuz, Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ve uzaktan eğitimler ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


MUDEFIN | ACCAFIN Mobile