32 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Helal Endeks Borsa'da

Aktif . Gösterim: 1422

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın başkanlığını yürüttüğü “İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Ülke Borsaları Forumu”nun S&P Indices’le yaptığı ortak çalışma sonucunda hazırlanan “S&P OIC COMCEC 50 Shariah Index” (S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi) 22 Haziran 2012 tarihinden itibaren borsada işlem görmeye başladı.

Endekse, İİT Üye Ülke Borsaları Forumu üyeleri olan Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Mısır, Nijerya, Umman, Pakistan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye ve Ürdün’de faaliyet gösteren 50 şirket dahil edilmiş.

Bugüne kadar, İslami esaslara uygun olarak faaliyet gösteren şirketlerin performansını ölçebilecek çok az enstrüman vardı. S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi’nin, bu anlamda, önemli bir boşluğu dolduracak sanırım. Endeks, İİT bünyesinde bulunan 19 ülkenin borsalarını içeriyor. Bu borsalardan seçilen 50 şirketi içeriyor OIC COMCEC İslami Endeks'te bulunan 50 şirketin toplam piyasa değeri ise yaklaşık 170 milyar dolar civarında. Bu endeksde de, İMKB 30, İMKB 50 ve İMKB 100'de olduğı gibi yatırım yapmak da mümkün.  Endeksin, İslami esaslara uygun finansal ürünler pazarının daha da büyümesine katkıda bulunması beklenirken, İİT Üye Ülke Borsaları’na olan ilgiyi de artırması hedefleniyor. S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi, aynı zamanda, borsa yatırım fonları ve benzeri finansal ürünlere de dayanak teşkil edecek.

S&P İslami Endeksler Metoduna göre seçilen şirketlerin hisse senetlerinde minimum 1 milyon ABD Doları düzeyinde günlük ortalama işlem hacmi aranıyor. Endekste çeşitlilik sağlamak adına, Endekse bir ülkeden en az 1, en fazla 8 şirketin hisseleri dahil edilebiliyor.

Tags: finans borsa - halka arz

ACCAFIN | MUDEFIN

Vizyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bizi takip edin!


Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile

0
paylaşım!

Bizi takip edin..

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz...

0
paylaşım!