49 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Kitap İncelemesi: Şeytanla Pazarlık ~ Borsanın İç Yüzü, Para Nasıl Kazanılır?

Aktif . Gösterim: 333

Andreas Loizou’nun finansal gerilim türünde yazdığı “Şeytanla Pazarlık – Borsanın İçyüzü. Para Nasıl Kazanılır?” romanı, okuyucuya sürükleyici bir hikaye ile birlikte finansal kavramları aktarmayı amaçlıyor.

Bu türdeki eserlerin benim açımdan en önemli avantajlarından biri, değindiği örnek olay ve vakâ’larla, keyifli ve öğretici bir ileri okuma deneyimi sunuyor olması..

Bizde bu türün en iyi örneklerinden birini rahmetli Yaşar Erdinç Hoca, "36/42 Para Harekatı"  ile vermişti. (Yakın zamanda benim için yeri ayrı olan o kitap için de, uzun yıllar önce okumuş olmama rağmen bir istisna yaparak bir kez daha okuyup bir inceleme yayınlayacağım.)

Bu kitapta da uzak ya da yakın geçmişte yaşanmış ve bazılarından yazar sayesinde haberdar olduğum vaka çalışmalarını bol bol not alarak okudum.

Zürih-Londra-New York arasında süren bir mali dolandırıcılık ve kaçakçılık öyküsünü giriş seviyesinde bir finans eğitimi ile iç içe geçirerek anlatan yazar, hikayedeki kurgu o anda hangi finansal başlıkla eşleşiyorsa o konuya giriş yaparak okuyucuya finans bilgileri yüklemeyi amaçlıyor.

Yazarın kimi zaman eğitmen kimi zaman da öğrenci rolüyle ele aldığı her finans başlığını giriş seviyesinde anlatma çabası kitabı, alanın dışında olan birçok okuyucuya dahi hitap edebilir kılıyor. Her başlıkta yer verilen vak’a çalışması ve pencere içi ek okumalar ile okuma keyifli hale getirilmeye çalışılmış ki bence yazar bunu başarmış da. Kitabın değindiği başlıklar ile ilgili yeterli bilgi sahibi olan okuyucu için kitap teknik açıdan yeterince doyurucu olmasa bile ek okumalar için vak’a çalışmalarını kullanabilir.

Yazar, ilk üç bölümde daha çok basit finansal kavramlara değindikten sonra dördüncü bölümde hikaye ikiye ayrılıyor.

İkinci bölümdeki "FAVÖK (EBITDA)" , üçüncü bölümdeki “opsiyon” örneği ve altıncı bölümdeki “türev” örneği, notlarıma aldığım bazı güzel örneklerden. Bunun yanında oldukça fazla sayıda vak’a çalışmasını ve firma ismini, sonraki okumalar için notlarıma aldım. Bankaci Jerome Kerviel, Milwall Holding, Şenlik Ateşi Filmi ya da Caught in the System Kitabı, bunlardan bazıları…

Eserin güçlü özelliklerinin yanında benim açımdan bazı olumsuz yanları da olduğunu söyleyebilirim; hikayenin kurgusu, hikayedeki flashbackler, karakterlerin ve isimlerin fazla olması, gerilim türü bir hikaye ile finans eğitiminin aynı anda verilmeye çalışılması, kitabın takibini biraz zorlaştırmış ve bazı noktalarda hikayeyi sürükleyici olmaktan bir miktar uzaklaştırmış. Hem “hikaye” hem “öğrenme” dediğinizde okuma biraz yorucu olabilir.

Bunun yanında, kitabın baskı kalitesinden memnun kalmadığımı söylemeliyim. Benim açımdan münferit bir şanssızlık mıdır emin değilim ancak kitabı okumak için açmamla birlkte ilk 10 sayfası ciltten ayrıldı ve okudukça sırttan da ayrılacak duruma geldi. Benim gibi kitabı yıpratmadan okumayı seven biri için bu oldukça can sıkıcı bir durum.

Anlatım tarzı ise kitabı oldukça kolay okunur hale getirmiş. Kitabın çevirisini de oldukça başarılı buldum. Herhangi bir anlam karmaşası yaşamadan hızlı bir okuma yapmamı sağladığını söyleyebilirim.

Son olarak, “temel seviyede finans”, “paranın zaman değeri”, “faiz”, “opsiyon”, “türev” gibi konulara ilginiz varsa ve bu kavramları bir hikaye içinde öğrenmek isterseniz ya da bu kavramlara zaten hakimseniz ancak bu konularla ilgili yaşanmış bazı önemli olaylardan kısaca haberdar olmak ve daha ileri araştırmalar yapmak isterseniz “Şeytanla Pazarlık – Borsanın İçyüzü. Para Nasıl Kazanılır?” kitabını tavsiye ederim.


Şeytanla Pazarlık ~ Borsanın İç Yüzü. Para Nasıl Kazanılır?

Orjinal Adı: An Insider's Tale of How Money is Made

Yazar: Andreas Loizou

Çevirmen: Meral Çiyan Şenerdi

ISBN: 9786053325222

Birinci Baskı / 2015

Sayfa Sayısı: 296


/accafin


kitap_seytanla-pazarlik-borsanin-icyuzu-para-nasil-kazanilir


Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak için ekranın solundaki sosyal medya araçlarını kullanabilirsiniz.

accafin.com'u sosyal medyadan takip edebilirsiniz / @accafin

  

Yasal Uyarı: Her hakkı ACCAFIN.com sitesine ait olan bu makale ve makalede yer alan grafikler ve yorumlar, izinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tags: kitap incelemesi

ACCAFIN | MUDEFIN

Vizyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bizi takip edin!


Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile

0
paylaşım!

Bizi takip edin..

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz...

0
paylaşım!