AB'de Muhasebe Skandalı

Aktif . Gösterim: 1611

Evet, skandal sadece şirketlerde olmuyor ne yazık ki. Bildiğiniz koca koca devletler, gerektiği zaman "creative accounting" yapmaktan hiç çekinmiyorlar. Zamanında bunun meyvelerini toplayan Yunanistan şu anda yediği hurmaları boşaltmakla meşgul.

 

AB üyelerinden İtalya, Yunanistan ve Avusturya'nın tek para birimi euro'ya geçmek için gerekli kriterleri yerine getirirken bütçede hile yaptıkları ortaya çıktı. Şimdi bu ülkelere AB Komisyonu'ndan ihtar gelecek.

Yaklaşık 12 yıl önce'tek para' uygulamasına geçen AB ülkelerinden üçünün, borçlanmanın gerçek boyutlarını gizlemek için hileli yollara başvurdukları tespit edildi. Borçlanma kriterine göre, bütçe finansmanı için gerekli olan yıllık gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde üçü geçmemesi gerekirken, bu ülkelerin çeşitli 'hilekarlık' ile bu oranı tutturdukları ortaya çıktı.

İTALYA: Milli piyangonun, önümüzdeki yıllarda yapacağı hasılatı devletin gelir hanesine yazdı. AB İstatistik Dairesinin ortaya çıkardığı hile temmuz başında anlaşıldı. İtalya'dan kamu borçlanmasını yeniden hesaplaması istendi. Borç dökümü ile, önceki dönem adamı Berlusconi hükümetinin Maastricht Anlaşması'nda öngörülen borçlanma sınırına dayandığı ortaya çıktı.

YUNANİSTAN: Devlet, Lüksemburg sermaye piyasasından para toplayarak borçlarının bütçeye yansımasını önledi. Teminat olarak da ileride hak edilecek olan AB yapısal uyum fonundaki pay gösterildi. İstatistik Dairesi hemen müdahale ederek Yunanistan'ın kamu borçlanmasını 3.7 milyar euro artırdı.

AVUSTURYA: Eyalet hükümetinin kefaletini üstlendiği 2.6 milyar euroluk konut kredisini bütçe dışı kalemlere kaydırma girişimi AB Komisyonu tarafından engellenmeseydi Avusturya şimdi borç limitinin çok daha uzağında olacaktı.

Tags: muhasebe skandalları

Muhasebe Skandalları benzer makaleler

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ACCAFIN | MUDEFIN

Vizyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bizi takip edin!


Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile

0
paylaşım!

Bizi takip edin..

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz...

0
paylaşım!