25 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Borsa ve Finans Konularında İzlenmesi Gereken 18 Film

Aktif . Gösterim: 45649

Son dönemin en iyi filmlerinden olan The Big Short'u izledikten sonra, önce bu konularda yapılan belgeselleri listelemiştim "Borsa ve Finans Konularında İzlenmesi Gereken 15 Belgesel" . Şimdi de bu tarz yapımların olduğu bir liste hazırlamak istedim.

Bir çoğunu izlediğim bu filmleri sıralarken herhangi bir kriter kullanmadım. IMDB ya da oyuncu kadrosu gibi bilgilere de, izlemek isteyenler açısından bir ön yargı ya da belirleyici unsur olmaması için yer vermedim. Tamamı çok iyi yapımlar ve tamamı, istenen sıradan başlanarak izlenebilecek filmler; özellikle de bu konulara ilgisi olanlar için..

Eminim aşağıdaki listeye almadığım daha birçok film de vardır. Bunları da yazının son kısmında yorum olarak belirtirseniz listeye dahil ederim. Bu konularda kitap arayanlar ise "Borsa ve Finans Konularında Okunması Gereken 20 Kitap"  listemi inceleyebilir.


1

Wall Street

sample_1

Konusu

İşletme bankeri olarak çalışan Bud Fox, açgözlü bir Wall Street çalışanı olan Gordon Gekko’nun cazibesine kapılır ve para hırsı ile satın alma konusunda birçok düzmeceye katılır. Gekko, Fox’u kanatları altına alır ve şirket avcısını en üst seviyeye taşımak için vicdansızca taktikler öğretir. Girecekleri son düzmece ise Fox’un ailesini ve akrabalarını da kapsayınca, Fox vicdanının sesini dinler ve bu oyunu bozma kararı alır. 1987 yapımı olan bu film, beyaz perde tarihinin önemli filmlerindendir ve duymayanımız kalmamıştır..


2

Wall Street: Money Never Sleeps

sample_1

Konusu

1987 yılında Wall Street adıyla tanıdığımız Gordon Gekko, 2010 yılında yine karşımıza çıkıyor. Wall Street: Money Never Sleeps ismi ile seri haline dönüştüren Oliver Stone’un tekrardan beyaz perdeye taşıdığı borsa filmidir. Bu film efsane broker Gordon Gekko’nun, sinema tarihine en büyük anti – kahraman olarak geçmesine neden olmuştur. Aldığı sert kararlar, kural tanımaz tavırlar ve hafızalardan silmeyen Gekko’nun 20 yıl sonra beyaz perdedeki hali yeni bir maceraya yelken açıyor.


 

3

Boiler Room

sample_1

Konusu

Seth Davis isimli karakterimiz kendine ait ufak bir kumarhaneyi işletmektedir. Bu şekilde hayatını sürdüren Davis, kural tanımayan bir borsa şirketinde çalışmak için teklif alır. Bu teklif ile daha kısa sürede, daha çok para kazanmaya başlar. Ama elde ettiği bu başarının arkasında ne olduğunu bilmez. Borsacı ve pazarlamacıların büyük bir beğeniyle izleyeceği bir film. Birçoğumuzun hayran olduğu Vin Diesel, Ben Affleck gibi isimler bu filmin başrolünü oynuyor.


 

4

The Wolf of Wall Street

sample_1

Konusu

2014 yılının en çok ses getiren ve Leonardo DiCaprio’ya birçok ödül getiren film olarak borsa filmleri arasında yerini alıyor. Jordan Belfort isimli genç ve hırslı bir adamı anlatmaktadır. Biyografi filmi olan bu borsa filmi, borsada yapılan dolandırıcılıklarla nasıl zengin olunduğunu ama sonucunun ne kadar ağır olduğunu gözler önüne seriyor..

Filmin kitabını da "accafin.com instagram hesabından"  inceleyebilirsiniz.


 

5

Other People’s Money

sample_1

Konusu

Dev isimleri bir araya getiren bir diğer borsa filmi de, Başkalarının Parası filmi. Batmak üzere olan şirketlerin üzerine konan şirket avcısı, son olarak bir aile şirketine konmaya çalışır. Şirketin sahibi, bu durum üzerine avukat olan kızından yardım ister. Ama şirket avcısı avukat olan kızı görür görmez aşık olur ve bu sefer hem şirkete konmayı hem de kızın kalbini kazanmayı hedefler. Bu maceraları keyifle izleyeceğiniz eğlenceli bir film.

accafin.com'u sosyal medyadan takip edebilirsiniz / @accafin

  

 

Tags: muhasebe denetim finans borsa - halka arz muhasebe skandalları finansal analiz kurumsal yönetim bütçe, risk ve yatırım blog

ACCAFIN | MUDEFIN

Vizyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bizi takip edin!


Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile

0
paylaşım!

Bizi takip edin..

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz...

0
paylaşım!