Borsa ve Finans Alanında İzlenmesi Gereken 15 Belgesel

Aktif . Gösterim: 22247

Bir önceki "Borsa ve Finans Konularında İzlenmesi Gereken 18 Film"  listesinin ardından, benzer konuları ele alan ve tamamen yaşanmış olayları anlatan belgeseller ile ilgili de bir sıralama paylaşmak istedim.

Belgesellerin  ortak  özelliği, piyasalarda yaşanan balonlar, gözü dönmüş bankacı ve yatırımcı davranışları, derecelendirme şirketlerinin çalışma tarzı ve tüm bunların sonunda cezalandırılan kesimin nasıl sade çalışanlar olduğunu göstermeleri..

Listeye eklememi istediğiniz belgesel olursa, yazının sonundaki "yorumlar" kısmından iletebilirsiniz.  


1

Quants: The Alchemists of Wall Street

sample_1

....................................................................  Konusu

Global krize sebep olan ve neredeyse Wall Street’i batıran finansal ürünleri geliştiren matematik dehalarını anlatan, 2010 yapımı ve 45 dk süren muhteşem bir belgesel. Bu sıradışı zekaya sahip dehaların yazılımları sayesinde büyük finansal aktörler, milyonları saniyeler içinde trilyonlara çevirdiler ve sonunda dünya ekonomilerini batma noktasına getirdiler.


2

Money, Power and Wall Street

sample_1

Konusu

Amerikalı PBS kanalının hazırladığı ve dünyayı sarsan global ekonomik krizin ardında yatan finansal düzenin nasıl kurulduğunu ve işlediği anlatan 4 bölümlük toplam 4 saat süren 2012 yılı yapımı bir belgesel.

PBS kanalı bu belgesel için Wall Street broker’larından gazetecilere kadar uzun bir röportaj serisi gerçekleştiriyor.


 

3

Enron: The Smartest Guy In The Room!

sample_1

....................................................................... Konusu

Yapılmış en iyi financial fraud belgesellerinden biri şüphesiz. 2000′lerin başında rakamlarla ve formüllerle oynayarak zararları kapatan, üstelik mucize kar oranları açıklayan Enron’un ibretlik hikayesi. İzlerken bu kadar insanın nasıl olup da böylesi devasa bir dolandırıcılıkta şevkle rol aldığına inanamayacaksınız.

Belgesele, sitemizde muhasebe skandalları başlığı altından da ulaşılabilir.

Belgeseli izle


 

4

Inside Job

sample_1

Konusu

Senaristliği ve yönetmenliğini Charles Ferguson’un yaptığı Inside Job, 2011 Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel ödülünü kazandı. Belgeselin konusuna kısaca değinecek olursak, ABD’de patlak veren 2000’li yılların sonlarındaki finansal krizin ABD’den başlayarak, nasıl dünyaya yayıldığı ve neredeyse tüm ülke ekonomilerini altüst ettiği başarılı bir şekilde anlatılmış.


 

5

The American Dream

sample_1

Konusu

IMDB’den 8.4 oylama oranı alan Amerikan Rüyası adlı belgesel Amerikan devlet yapısı ve bankacılık sistemini irdeleyen, para üzerinden büyük finansal güçlerin insanları nasıl kandırdığını anlatan bir belgesel. Adı üstünde Amerikan Rüyası! Amerikan Rüyası, ABD film sektörünün başlı başına beslediği bir propaganda. Hollywood’ta inşa edilen ‘Amerikan Rüyası’ fikrinden kurtulduğunuzda bu rüya tam bir kabusa dönüşmekte.

Tags: muhasebe denetim finans borsa - halka arz muhasebe skandalları finansal analiz kurumsal yönetim risk ve yatırım analizi BLOG

Çok okunanlar

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

MUDEFIN | ACCAFIN

Vizyonumuz, Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyonumuz, Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ve uzaktan eğitimler ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bülten aboneliği

Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile