DuPont Analizi

Aktif . Gösterim: 10528

 

"Rasyo Analizi: Basit ve Hızlı Olduğu Kadar Güvenilir mi?"  başlıklı yazımda rasyo analizinden ve rasyoların finansal performansı değerlendirme aşamasında tek başına kullanılmasının sakıncalarından bahsetmiştim.

Bu yazımda ise, yine bir rasyo analiz olan ancak daha çok kârlılık üzerine yoğunlaşan ve firma kârlılığını neden-sonuç ilişkisi ile inceleyebileceğimiz Dupont Analizi'nden bahsedeceğim. 

DuPont Analizi

1918 yılında geliştirilmiş ve ilk olarak DuPont firması tarafından uygulanmış bir finansal analiz tekniğidir. Bu nedenle DuPont Analizi (DuPont Analysis) olarak adlandırılmaktadır.

DuPont Analizi, temel olarak 3 rasyoya odaklanarak firma karlılığını ROA, ROE ve ROS üzerinden inceler.

Satışların Karlılığı (ROS)

Net Kar Marjı oranı ile gösterilir. Satışların karlılığı hesaplanırken tüm giderler, vergi ve faizler satışlardan indirilir.

Aktiflerin Karlılığı (ROA)

Şirketin her 1 liralık varlığı ile ne kadar kâr ettiğini gösterir. Buradaki varlıklar kavramı kasa ve bankadaki nakit, alacaklar, sabit kıymetler gibi varlıkları içerir. ROA oranı %5’ten fazla olan firmaların, yatırım için tercih edilebilir olduğu kabul edilir.

Özsermayenin Karlılığı (ROE)

Türkçe literatüründe Özkaynağa Getiri, Özkaynak Getirisi olarak da geçen ve en önemli finansal oranlardan biri olarak kabul edilen ROE, şirketin her 1 TL lik sermayesine karşılık ne kadar kâr ürettiğini gösterir. Temel olarak vergi sonrası kârın şirketin özkaynaklarına bölünmesi ile hesaplanır. (Ortalama özsermaye de kullanılmakta) Yatırım yapılabilirin firmaların ROE yüzdesinin %15 ten fazla olması tercih edilir genelde. Paranıza yıllık %15 getiri gibi düşünebilirsiniz.

İlk bakışta ROA ve ROE oldukça benzer oranlar olarak görünse de, aralarında temel bazı farklılıklar bulunmaktadır.

3 oranla ilgili temel formüller şu şekildedir;

ROS = Satışlar / Toplam Varlıklar

ROA = Net Kar / Toplam Varlıklar

ROE = Net Kar / Özkaynaklar

gallery

gallery

 

Yukarıdaki grafiklerden formullerin detaylarına indiğimizde;

ROE = (Net Kar / Toplam Varlıklar) x (Toplam Aktif / Özkaynaklar)

Toplam Aktif / Özkaynaklar = Sermaye Çarpanı

ROA = (Net Kar / Satışlar) x (Satışlar / Toplam Varlıklar)

Satışlar / Toplam Varlıklar = Toplam Varlık Devir Hızı

ROE = ROA x Sermaye Çarpanı = ROA x (1+Borç-Özsermaye Oranı)

ROE = ROS x Toplam Varlık Devir Hızı x Sermaye Çarpanı

Tüm bu eşitliklere baktığımızda, hepsinin aynı oran olduğunu görebilirsiniz. (Rasyolar arasında içler dışlar çarpımı yapıyoruz kısaca :) Her birinin amacı da aynıdır; ROE’yi açıklamak.

DuPont Analizi’nde amaç da tam olarak karşılıklı etkilenen rasyolar ile ROA, ROE ve ROS arasında ilişki kurarak firmaların karlılığını en fazla etkileyen faktörü ya da en az etkileyen faktörleri bulmak.

Özetle, Özsermaye Karlılığı’nı artırmak isteyen firmalar için, yukarıdaki eşitliklerden yola çıkarak finansal kaldıraç oranı, kâr marjı ve aktif devir hızı rasyolarını artırmalarını gerektiğini söyleyebiliriz.

DuPont Analizi ile ilgili BIST üzerinde bir uygulama çalışması hazırladım. "Borsa İstanbul Gıda Endeksi'nde Yer Alan Firmaların DuPont Analizi ile İncelenmesi (2005-2013)"  çalışmasını inceleyebilirsiniz.

Yazıya ilişkin yorumlarınızı sayfanın alt kısmından ya da iletişim menüsünden iletebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Her hakkı ACCAFIN.com sitesine ait olan bu makale ve makalede yer alan grafikler ve yorumlar, izinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Tags: finans finansal analiz risk ve yatırım analizi

Çok okunanlar

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

MUDEFIN | ACCAFIN

Vizyonumuz, Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyonumuz, Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ve uzaktan eğitimler ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bülten aboneliği

Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile