30 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

2015 Yılının En Değerli 50 Futbol Markası

Aktif . Gösterim: 1056

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, 2015 yılının en değerli 50 futbol markasını açıkladı.

“Royalty Relief Approach” metodolojisi kullanılarak yapılan sıralamada marka gücünün etkisiyle gelecekte gerçekleşecek satışlar öngörülmüş ve bu satışlar üzerinden markanın kullanımı için katlanılması gereken royalty ücreti hesaplanmıştır. Marka sahibi olsa bile, her bir kurum için bu varsayım kullanılmaktadır.

Bu yaklaşımda sırasıyla Marka Gücü İndeksi (Brand Strength Index)", "Marka Kullanım Bedeli Oranı (Royalty rate)" ve "Marka Gelirleri (Brand revenues)" ayrı ayrı hesaplanmakta ve tüm bunların çarpımı ile marka değeri hesaplanmaktadır.

Marka Gücü Endeksi, kulüplerin spor faaliyetleri başarısı ve kurum ilişkilerinden doğrudan etkilenmektedir. Bunların içine, kulüplerin sahadaki başarıları, sosyal medya etkileşimleri, taraftar memnuniyeti, stadyum kapasitesi ve kapasite kullanım oranı ve kulübün fair-play ile ilgili gösterdiği yaklaşımlar girmektedir.

Marka Kullanım Bedeli ise,  yukarıda da belirttiğim şekilde, marka gücünün etkisiyle gelecekte gerçekleşecek satışların (Marka Gelirleri) öngörülerek, bunun bir iskonto oranı ile net bugünkü değerine çekilerek bulunan tutarın belirli bir yüzdesi ile ifade ediliyor.

Buna göre yapılan analizde Marka Gücü Endeksi (BSI) ve Marka Değeri en yüksek olan 10 kulüp şu şekilde sıralanmış; 


2015 Yılı'nın En Değerli 50 Futbol Markası


 

Marka Gücü Skoru ~ Marka Değeri

 

Marka Gücü Skoru  Sıra Marka Değeri (milyar $)
Barcelona 93 1. Manchester United 1,21 
Real Madrid 91 2. Bayern Munih 0,94
Bayern Munih 89 3. Real Madrid 0,87
Manchester United 88 4. Manchester City 0,80
Juventus 88 5. Chelsea 0,80
Chelsea 86 6. Barcelona 0,77
Arsenal 85 7. Arsenal 0,70
Manchester City 83 8. Liverpool 0,78
Liverpool 82 9. Paris Saint Germain 0,54
AC Milan 82 10. Tottenham Hotspur 0,36

 


İngiliz takımları En Güçlü Futbol Markası sıralamasının ilk 10'unda 5 takım ve En Değerli Futbol Markası sıralamasının ilk 10'unda da 6 takım ile listeleri domine ediyor.

Diğer yılların raporları;

"2017 Yılının En Değerli 50 Futbol Markası "

"2016 Yılının En Değerli 50 Futbol Markası"  


Değerlendirme

Bu yılki raporun en önemli sonuçlarından biri, Manchester United FC' nin, marka değeri 1 milyar dolar barajını geçen ilk futbol takımı olması oldu. Sir Alex Ferguson'la 2009 yılında yakaladıkları "en değerli futbol markası" olma ünvanını bu yıl yeniden geri almış oldular böylece ve Bayern Münih'i geride bıraktılar.

Marka Gücü Endeksi sıralamasında ise son yılların uzay takımı F.C. Barcelona ilk sırada yer alıyor. Kazanılan başarılar henüz en değerli marka olmalarına yetmese de marka imajı en güçlü  kulüp durumundalar. Bu başarının sürmesi durumunda kısa vadede "en değerli futbol markası" olarak da ilk sırada kendilerini görmek şaşırtıcı olmayacaktır. 

Marka değerini bir önceki yıla oransal olarak en fazla artıran kulüp 89% ile Southampton FC oldu. Marka değeri bir önceki yıla göre tutarsal olarak en fazla artan kulüp ise 467 milyon  dolar ile Manchester United FC oldu. Hamburg SV ise, marka değeri bir önceki yıla göre hem tutarsal hem de oransal olarak en fazla düşüş yaşayan takım durumunda. Takımın marka değeri bir önceki yıla göre -25% değişerek 35 milyon dolar azaldı. 

Marka Değeri En Yüksek Türk Takımı Galatasaray

Açıklanan 50 takımlık listede en değerli markaya sahip futbol kulübü, 177 milyon dolarlık marka değeri ile Galatasaray oldu. Bu sonuçlar Galatasaray 19. sırada yer aldı. Fenerbahçe SK, 120 milyon  dolarlık marka değeri ile 33. sırada yer aldı. İlk 50'de başka bir Türk takımı bulunmuyor.

"Türkiye'nin En Değerli 100 Markası 2015 Araştırması "

Marka Değeri En Yüksek Lig İngiltere ve Galleri Ligleri

Çalışmada marka değeri en yüksek olan liglere de değinilmiş. Buna göre İngiltere ve Galler Ligleri'nin toplam marka değeri bir önceki yıla göre 48% artarak 6,13 trilyon  dolar olarak hesaplanmış. 2. sıradaki Alman Ligleri'nin toplam marka değeri ise 2,21 trilyon dolar. 

 

accafin.com'u sosyal medyadan takip edebilirsiniz / @accafin

  

Yazıya ilişkin yorumlarınızı sayfanın alt kısmından iletebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Her hakkı ACCAFIN.com sitesine ait olan bu makale ve makalede yer alan grafikler ve yorumlar, izinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

 

Tags: finans borsa - halka arz bütçe, risk ve yatırım değerleme

ACCAFIN | MUDEFIN

Vizyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bizi takip edin!


Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile

0
paylaşım!

Bizi takip edin..

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz...

0
paylaşım!