80 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

2017 Yılının En Değerli 50 Futbol Markası

Aktif . Gösterim: 3088

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, 2017 yılının en değerli 50 futbol markasını açıkladı.

“Royalty Relief Approach” metodolojisi kullanılarak yapılan sıralamada marka gücünün etkisiyle gelecekte gerçekleşecek satışlar öngörülmüş ve bu satışlar üzerinden markanın kullanımı için katlanılması gereken royalty ücreti hesaplanmıştır. Marka sahibi olsa bile, her bir kurum için bu varsayım kullanılmaktadır.

Bu yaklaşımda sırasıyla Marka Gücü İndeksi (Brand Strength Index)", "Marka Kullanım Bedeli Oranı (Royalty rate)" ve "Marka Gelirleri (Brand revenues)" ayrı ayrı hesaplanmakta ve tüm bunların çarpımı ile marka değeri hesaplanmaktadır.

Marka Gücü Endeksi, kulüplerin spor faaliyetleri başarısı ve kurum ilişkilerinden doğrudan etkilenmektedir. Bunların içine, kulüplerin sahadaki başarıları, sosyal medya etkileşimleri, taraftar memnuniyeti, stadyum kapasitesi ve kapasite kullanım oranı ve kulübün fair-play ile ilgili gösterdiği yaklaşımlar girmektedir.

Marka Kullanım Bedeli ise,  yukarıda da belirttiğim şekilde, marka gücünün etkisiyle gelecekte gerçekleşecek satışların (Marka Gelirleri) öngörülerek, bunun bir iskonto oranı ile net bugünkü değerine çekilerek bulunan tutarın belirli bir yüzdesi ile ifade ediliyor.

Buna göre yapılan analizde Marka Gücü Endeksi (BSI) ve Marka Değeri en yüksek olan 10 kulüp şu şekilde sıralanmış; 


2017 Yılı'nın En Değerli 50 Futbol Markası


Marka Gücü Skoru ~ Marka Değeri

 

Marka Gücü Skoru  Sıra Marka Değeri (milyar $)
Real Madrid 96.1 1. Manchester United 1,73 
Barcelona 95.4 2. Real Madrid 1,42
Bayern Munih 92.1 3. Barcelona 1,42
Manchester United 91.4 4. Chelsea 1,25
Juventus 90.5 5. Bayern Munih 1,22
Liverpool  88.4 6. Manchester City 1,02
Arsenal 88.3 7. Paris Saint Germain 1,01
Chelsea 87.9 8. Arsenal 0,94
Manchester City 84.8 9. Liverpool 0,91
Paris Saint Germain 82.7 10. Tottenham Hotspur 0,70

 


İngiliz takımları En Güçlü Futbol Markası sıralamasının ilk 10'unda 5 takım ve En Değerli Futbol Markası sıralamasının ilk 10'unda da 6 takım ile listeleri domine ediyor. Manchester United ve Chelsea'nın geçen yıldan bu yana marka değerinin toplam 1 milyar USD arttığını da dikkate alırsak, ilk 10'daki bu baskınlığın önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Önceki yılların raporları;

"2016 Yılının En Değerli 50 Futbol Markası "

"2015 Yılının En Değerli 50 Futbol Markası "  


Değerlendirme

Marka Gücü Endeksi sıralamasında Real Madrid CF,  harika geçirdiği ve hem La Liga hem de Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazandığı sezonun ardından geçen yılın birincisi F.C. Barcelona'yı geçerek en güçlü markaya sahip kulüp olmuş görünüyor. Gerek El Clasico'nun popülerliği, gerekse de ayrı ayrı her iki kulübün de Avrupa Futbolu'nda çok başarılı olması, bu iki kulübün toplam marka gücünü, Avrupa'da herhangi bir kulüp ile karşılaştırılamayacak kadar büyütüyor.

En güçlü markaya sahip olmamasına karşın Manchester United FC, en değerli marka sıralamasında 1,73 milyar USD'lik değer ile ilk sırada yer alıyor. Geçen sezon Premier Ligi 6. sırada bitirmelerine karşın marka değerinden bir şey kaybetmeyen Kırmızı Şeytanlar, en yakın rakibi Real Madrid'ten yaklaşık 300 milyon USD daha yüksek bir marka değerine sahip. Bunda şüphesiz, Alex Ferguson'lu dönemlerin bıraktığı izlenimin etkisi büyük. Bu da "halo effect" olarak adlandırılan durum tam olarak.

Marka değerini bir önceki yıla oransal olarak en fazla artıran kulüp Newcastle United FC olmuş. İlk 50 deki takımların ikisinin ise (VfL Wolfsburg ve Cyrstal Palace), marka değeri bir önceki yıla düşmüş görünüyor.

 

Marka Değeri En Yüksek Türk Takımı Fenerbahçe SK

Açıklanan 50 takımlık listede, gerek marka gücü sıralamasında, gerekse de marka değeri sıralamasında harhangi bir Türk takımının bulunmaması ise, mevcut durumda kimse için sürpriz değil sanırım. Buna karşın Fenerbahçe, 123 milyon dolarlık marka değeri ile marka değeri en yüksek Türk takımı oldu. Galatasaray'ın marka değeri 103 milyon dolar, Beşiktaş'ın marka değeri 85 milyon dolar ve Trabzonspor'un marka değeri ise 26 milyon dolar olarak hesaplandı. Bu değerleri ile kulüpler ilk 50'ye girmemiş olsalar da, Türkiye'de en değerli 100 marka listesine girmeyi başardılar.

"Türkiye'nin En Değerli 100 Markası 2017 Araştırması "  

Marka Değeri En Yüksek Lig İngiltere Premier Ligi

Çalışmada marka değeri en yüksek olan liglere de değinilmiş. Buna göre İngiltere Premier Ligi 9.3 trilyon dolarlık marka değeri ile en yakın takipçisi Alman Ligleri'nin 4.1 trilyon dolarlık değerini neredeyse 2,5'a katlamış görünüyor. Tüm Avrupa Ligleri'nin toplam marka değeri ise 20.4 trilyon dolar olarak hesaplanmış.

 

accafin.com'u sosyal medyadan takip edebilirsiniz / @accafin

  

Yazıya ilişkin yorumlarınızı sayfanın alt kısmından iletebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Her hakkı ACCAFIN.com sitesine ait olan bu makale ve makalede yer alan grafikler ve yorumlar, izinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

 

Tags: finans borsa - halka arz bütçe, risk ve yatırım blog değerleme

ACCAFIN | MUDEFIN

Vizyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bizi takip edin!


Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile

0
paylaşım!

Bizi takip edin..

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz...

0
paylaşım!