Türkiye'nin En Değerli 100 Markası 2016 Araştırması

Aktif . Gösterim: 629

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, 2016 yılı için Türkiye'nin en değerli 100 markasını açıkladı. 


2016 Yılı'nda Türkiye'nin En Değerli Markaları


2008 yılından bu yana hazırlanan çalışma bu yıl 9. kez yayınlandı.

“Royalty Relief Approach” metodolojisi kullanılarak yapılan sıralamada marka gücünün etkisiyle gelecekte gerçekleşecek satışlar öngörülmüş ve bu satışlar üzerinden markanın kullanımı için katlanılması gereken royalty ücreti hesaplanmıştır. Marka sahibi olsa bile, her bir kurum için bu varsayım kullanılmaktadır.

Çalışmaya göre 2016 yılında Türkiye'nin en değerli 10 markasının toplam marka değeri 15,52 milyar USD oldu. 2015 yılında bu tutar 18,60. milyar USD idi. Bu da 17%’lik önemli bir düşüş anlamına geliyor.

Türkiye'nin en değerli toplam 100 markasının 2016 yılındaki toplam marka değeri ise 29,3 milyar USD olarak hesaplanmıştır. (2015: 34,38 milyar USD) Geçen yıla göre meydana gelen düşüşte, kur farklarının etkisinden bahsedilmiş raporda ancak marka değerini konuştuğumuza göre değişen ülke imajının da şirketlerin marka değerine olumsuz etkisi olduğu düşünülebilir. Zira ilk 100'deki şirketlerin 70%'inin marka değerinin bir önceki yıla göre düşmesi bir parça böyle açıklanabilir ancak. 

Sıralamaya bakıldığında, ülkemizin dev bir finans kuruluşu hizmeti gördüğünü söylemek yanlış olmaz heralde, zira ilk 10'da 5 tane banka yer alıyor. Üretmeyip, tüketerek büyüyen bir ülkenin de en bilindik markaları ve haliyle en değerli markalarının finans kuruluşları olması şaşırtıcı bir sonuç olmadı benim adıma.

BSH ve Kerevitaş firmaları, marka değerini bir önceki yıla göre en fazla artıran şirketler oldu. Acıbadem grubunun marka değeri ise bir önceki yıla göre 57% düştü. 

1. Türk Hava Yolları

gallery

 

Değerlendirme

Hem filolarındaki uçak sayısı artışı hem de uçuş noktalarının fazlalaşması nedeniyle Havayolu sektörü firmalarının marka değeri bir önceki yıla göre arttı. THY, 2,45 milyar USD'lik marka değeri ile 2016 yılında Türkiye'nin en değerli markası olurken Pegasus'un marka değeri bir önceki yıla göre 19% artarak 205 mio USD olarak hesaplandı.  

2. Türk Telekom

gallery

 

Değerlendirme

Türk Telekom'un marka değeri bir önceki yıla göre 5% azalarak 2,35 milyar USD olarak hesaplandı. Telekomünikasyon sektörünün marka değeri de bir önceki yıla göre toplamda geriledi. İlk 100'de 3 telekomünikasyon şirketi yer alıyor. Diğer şirketler Turkcell ve Netaş.  

3. Arçelik

gallery

 

Değerlendirme

Arçelik'in marka değeri bu yıl 1,98 milyar USD olarak hesaplandı. Bu değer, 2016 marka değerinin 7% üzerinde. Şirketin faaliyet gösterdiği dayanıklı tüketim sektöründe faaliyet gösteren BSH, Vestel ve Uğur Soğutma firmaları da en değerli 100 marka içinde yer aldı. 

4. Akbank

gallery

 

Değerlendirme

Geçen yılın en değerli Türk markası olan Akbank'ın marka değeri bu yıl ciddi bir düşüş yaşadı. Geçen yıla göre 37%'lik düşüş ile şirketin bu yıl hesaplanan marka değeri 1,59 milyar USD oldu. 

5. Garanti Bankası

gallery

 

Değerlendirme

Geçen yılki sırasını kaybetmeyen Garanti Bankası, bu yıl da Türkiye'nin en değerli 5. markası oldu. Şirketin 2016 yılı marka değeri, bir önceki yıla göre 22% düşerek 1,53 milyar USD olarak belirlenirken, marka gücü derecesi ise AA+ oldu.

6. Turkcell

gallery

 

Değerlendirme

Bu yılki raporda Telekomünikasyon sektörünün en değerli ikinci markası olan Turkcell'in marka değeri bir önceki yıla göre 16%'lik düşüşle 1,44 milyar USD olarak hesaplandı. .

7. Türkiye İş Bankası

gallery

 

Değerlendirme

Raporda geçen yılki ilk 10'da sıralaması en fazla düşen şirketlerden biri Türkiye İş Bankası olmuş. Geçen yıl 2,45 milyar USD'lik marka değeri ile 3. sırada olan şirketin bu yıl hesaplanan marka değeri 1,30 milyar USD. Bu da marka değerinin bir önceki yıla göre 47% düşmesi anlamına geliyor.

8. Anadolu Efes

gallery

 

Değerlendirme

İlk 10'da yer alıp, değeri bir önceki yıla göre artan 3 şirketten biri olan Anadolu Efes'in 2016 yılında marka değeri 1,15 milyar USD olarak hesaplanmış. 

9. Yapı Kredi Bankası

gallery

 

Değerlendirme

Ülkemizin bir başka büyük finansal kuruluşu olan Yapı Kredi Bankası'nın 2016 yılı marka değeri 980 mio USD olarak belirlenmiş. 2015 yılındaki değerinden 30% daha düşük gerçekleşen bu değer ile banka geçen yıl yer aldığı 8. sıradan 9. sıraya gerilemiş.

10. Halkbank

gallery

 

Değerlendirme

2015 yılındaki marka değeri bu yıl 1% düşen Halkbank buna rağmen geçen yıl 12. iken bu yıl en değerli 10. Türk markası oldu. Şirketin bu yıl hesaplanan marka değeri 958 mio USD oldu.

 

Yazıya ilişkin yorumlarınızı sayfanın alt kısmından iletebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Her hakkı ACCAFIN.com sitesine ait olan bu makale ve makale, izinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Tags: finans borsa - halka arz risk ve yatırım analizi değerleme

MUDEFIN | ACCAFIN

Vizyonumuz, Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyonumuz, Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ve uzaktan eğitimler ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bülten aboneliği

Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile