44 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

"Sriracha" İmparatoru: David Tran

Aktif . Gösterim: 109

1980'de, Vietnamlı bir mülteci Los Angeles'a geldi ve yeni bir baharatlı sos hazırlamaya başladı. 40 yıl sonra, sos bir fenomene, üretim ise 80 milyon dolarlık bir işletmeye dönüştü.

"Sriracha" Milyoneri: David Tran

1945'te Vietnam'da doğdu. Tran, 1975'ten itibaren, ağabeyinin çiftliğindeki biberleri toplyarak baharatlı soslar geliştirmeye ve bunları çevre köylerde satmaya başladı. O sosların içinde bir tanesi öne çıkmıştı: Pepper Sa-te!

Sosların popularitesi arttıkça aile işletmesinin bilinirliği de arttı.

Ancak 1978'de Vietnam hükümeti, Vietnam'daki etnik Çin nüfusu üzerinde baskı yapmaya başladı. Çin kökenli olan Tran ve ailesi ülkeden kaçmaya karar verdi. Kısa süre sonra kendisini The Huey Fong isimli bir yük gemisinde kendileri gibi kaçan 3.300’den fazla mültecinin yanında buldu.

Hong Kong'da kısa bir süre kaldıktan sonra, David Tran'a Amerika Birleşik Devletleri'nde sığınma hakkı verildi. İlk başta Boston'daydı, ancak Los Angeles'ta kayınbiraderi ile bir konuşma kaderini belirleyecekti. "Los Angeles'ta kırmızı biber var mı?"

Kayınbiraderinden evet yanıtını alınca Tran, Los Angeles'a uçtu.

Bir ay içinde, David Tran şirketi Huy Fong Foods'u (kendisini ve ailesini Vietnamdan kurtaran geminin ismi) kurdu ve baharatlı soslar hazırlamaya başladı. Amacı, ülkesinin ve bölgesinin lezzetlerini bu yeni pazarlara ve Amerika'daki göçmen dostlarına ulaştırmaktı.

Birkaç baharatlı sos yaptı, ancak özel sosu Tayland'da Si Racha adlı bir kasabadan gelen geleneksel bir çeşniden ilham aldı. Sosun basit bir bileşen listesi vardı: acı biber, sirke, tuz, şeker ve sarımsak.

Tayland'daki kasabadan sonra ona Sriracha adını verdi.

David Tran, soslarını hem küçük bir karavanın arkasında halkla paylaşarak tat testleri yaptı hem de geri dönüştürülmüş cam bebek maması kavanozlarına doldurup yerel Asya restoranlarına ve bakkallarına satmaya başladı.

Tran’ın ilk genel merkezi, LA Chinatown'daki küçük bir şişeleme tesisiydi, ancak işletme, mütevazı başlangıcını hızla geride bıraktı.

1987 yılına gelindiğinde, talebin artmasıyla birlikte, California'daki 6.300 metrekare büyüklüğünde eski bir tıbbi ilaç üretim tesisini satın alıp üretimi hattını dönüştürerek buraya taşındı. Büyümek için aldığı son önemli riskti bu!

2010 yılında, ofis, üretim, depo alanı ve genel merkezini California Irwindale’de 60.000 metrekarelik dönümlük geniş bir alana taşıdı ve hala burada faaliyet gösteriyor.

Yıllar içinde, Sriracha sosu, bir fenomen haline geldi. İnsanlar Cadılar Bayramı için Sriracha kılığında. Lexus bir Sriracha arabası yaptı. İnsanlar vücutlarına Sriracha şişelerinin resimlerini dövme yaptılar. Ve 2009 yılında, Bon Appetit Magazine tarafından yılın içeriği olarak adlandırıldı.

Bugün Huy Fong Foods, Tran ailesinin sekiz üyesi tarafından işletilen bir aile şirketi olmaya devam ediyor ve yıllık 80 milyon doların üzerinde gelir elde ediyor.

David Tran'ın hikayesi, birçok yönden Amerikan Rüyasının vücut bulmuş halidir.

Amerika'ya gelen ve saf çaba ve yaratıcılıkla harika bir iş kuran bir mülteci.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak için ekranın solundaki sosyal medya araçlarını kullanabilirsiniz.

accafin.com'u sosyal medyadan takip edebilirsiniz / @accafin

  

Yasal Uyarı: Her hakkı ACCAFIN.com sitesine ait olan bu makale ve makalede yer alan grafikler ve yorumlar, izinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tags: yatırım ve girişim hikayeleri

ACCAFIN | MUDEFIN

Vizyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bizi takip edin!


Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile

0
paylaşım!

Bizi takip edin..

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz...

0
paylaşım!