57 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

"Paypal Mafyası"

Aktif . Gösterim: 240

Hepimizin bildiği para transferi ve ödeme hizmeti veren Paypal şirketinin kurucuları o kadar üretken ki "Silikon Vadisindeki En Zengin Erkek Grubu" olarak nitelendiriliyorlar. Bundan daha önemli başka bir isimleri daha var: Paypal Mafyası…

"Mafya"nın üyelerine geçmeden önce Paypal’in tarihçesi kısaca şu şekilde;

Paypal

PayPal, 1998 yılında Max Levchin, Peter Thiel, Luke Nosek ve Ken Howrey tarafından kuruldu.

Peter Thiel ve Max Levchin, 1998’de küresel fırsatları araştırırken dijital cüzdan üzerine bir proje geliştirmeye karar verdiler ve aynı yıl Confinity ('Confidence' ve 'Infinity' kelimelerinden türetildi) firmasını kurdular. Bu firmanın ürününün ismi ise "Paypal" olarak belirlendi.

Aynı dönemde Elon Musk, kardeşi Kimbal Musk ile Zip2 isimli online içerik yayınlama yazılımını 341 milyon dolara Compaq’a sattı. Ardından X.com isimli online finans ve ödeme sistemini geliştiren Musk aradan geçen 1 yılın ardından Mart 2000 tarihinde PayPal ile bir araya gelerek güçlerini birleştirdi. X.com ve Paypal tek şirket halinde geldi.

2001 yılının Haziran ayında şirketin Confinity olan yasal ismi Paypal olarak değiştirildi ve 2002 yılı Şubat ayında Paypal, Nasdaq Borsası’nda halka açıldı.

2002 yılının Ekim ayına gelindiğinde ise online açık arttırma sitesi olan Ebay tarafından 1.5 milyar dolar’a satın alındı. Bu satışla birlikte, Paypal bünyesinde bulunan 14 kurucu isim kariyerlerine yeni girişimlerle devam ederek birçok farklı alanda girişimleri ve başarılarıyla öne çıktılar. Literatüre “Paypal Mafyası” olarak giren kavram, bu isimleri vurgulamak amacıyla kullanılıyor.

Mafya’da neden hiç kadın üye bulunmadığından yola çıkan ve en azından bu üyelerin yatırım yaptığı şirketlerdeki kadın yöneticilerin durumunu sorgulayan bir çalışmaya göre 1995 yılından 2018 yılına kadar bu “mafya”nın üyeleri ve bağlı oldukları yatırım firmaları 646 farklı şirkete toplam 1.005 farklı yatırım yaptı.

Paypal sonrası paylarını alarak yollarına devam eden bu 14 isim ve sonraki girişimleri şu şekilde;

Peter Thiel

Paypal’ın kurucu ortağı ve CEO’suydu. Paypal’in eBay’e satışından 55 milyon dolar kazandı. Kazandığı paranın 500 bin dolarlık bölümü ile Facebook’un ilk yatırımcıları arasında yer aldı. Hisselerini daha sonra 1 milyon dolara sattı. Ayrıca Paypal sonrasında 4 ayrı şirket kurdu, şu anda iki farklı şirketin danışmanlığını yürütüyor ve 53 farklı şirkette yatırımı bulunuyor. Net serveti 2 milyar doların üzerinde.

Max Levchin

Paypal ve CTO’nun kurucularından olan Levchin, bu mafya ekibinin “danışman”ı olarak adlandırıldı. Paypal satışından 34 milyon dolar kazanan Levchin ardından aralarında Slide uygulamasının da olduğu 3 farklı şirket kurdu. Slide’ı 2010 yılında Google’a 180 milyon dolara satan Levchin şu anda bir şirkete de danışmanlık hizmeti veriyor ve 45 farklı şirkette yatırımı bulunuyor. Net serveti 300 milyon dolardan fazla…

Elon Musk

X.com sitesinin kurucusu olan Musk, şirketini Paypal ile birleştirdiğinde Paypal’in en büyük hissedarı oldu. Paypal’in eBay’e satışından 165 milyon dolar kazandı. Ardından 2007 yılında X.com domainini 7 milyon dolara geri aldı ve Tesla ve SpaceX şirketlerini kurdu.

Tesla Motors, son dönemde dünyanın en değerli otomotiv şirketi konumunda bulunuyor.

Kriptovarlıklar ile ilgili açıklamaları ve girişimleriyle de öne çıkan Musk’ın 7 farklı şirkette yatırımı bulunuyor; iki şirkete danışmanlık yapıyor ve bir şirkette de yönetici pozisyonunda.. Musk’ın günümüzdeki serveti 160 milyar dolardan fazla…

David O. Sacks

Paypal’a COO olarak katılan David, Paypal’in satışından sonra Geni.com ve kurumsal sosyal ağ platformu olan Yammer’ı kurdu. Microsoft, Yammer’ı 2012 yılında 1.2 milyar dolara satın aldı.

Reid Hoffman

Reid, PayPal'a ilk olarak COO olarak katıldı ve eBay'e yapılan satıştan sonra Başkan Yardımcısı oldu.

2002 yılında Linkedin’i kurdu ve şirketi 2016 yılında Microsoft’a 26 milyar dolara sattı.

80’den fazla şirkette melek yatırımcı olan Reid’in net serveti 4 milyarın doların üzerinde…

Ken Howery

Ken, 1998-2002 yılları arasında Paypal’in kurucu ortağı ve COO’suydu. PayPal’ın satışından sonra eBay’da görev alan Howery daha sonra Clarium Capital isimli risk sermayesi fonu ve Founders Found isimli girişimin kurucuları arasında yer aldı.

Howery’nin net serveti 1.5 milyar doların üzerinde…

Jawed Karim

Jawed, PayPal'a mühendis olarak katıldı. Dolandırıcılıkla mücadele sistemlerini yarattı.

PayPal’ın satışından elde ettiği kazanç ile 2005 yılında YouTube’un kurucuları arasında yer aldı. Steve Chen ve Chad Hurley ile birlikte YouTube platformunu kuran ekip dünyanın en büyük video paylaşım platformunun fikir babaları olarak görülmektedir. Youtube 2006 yılında Google tarafından 1,6 milyar dolara satın alındı.

Karim, öğrencilerin iş fikirleri geliştirmelerine yardımcı olmak için 2008 yılında Youniversity Ventures'ı kurdu.

11’den fazla şirkette melek yatırımcı ve günümüzdeki serveti 140 milyon doların üzerinde.

Jeremy Stoppelman

Russel Simons ile birlikte 2004 yılında Yelp isimli konum bazlı rehberlik hizmeti sunan platformu geliştiren Stoppelman hala Yelp’in CEO’su olarak görev yapıyor. Şirketini 2012 yılında halka açan Stoppelman’ın net serveti 200 milyon dolar civarında bulunuyor.

Andrew McCormack

Andrew McCormack, PayPal'a 2001 yılında katıldı.

Halka arz için hazırlanan şirket olarak Peter Thiel'in asistanı olarak çalıştı. 2003 yılında McCormack, San Francisco'da bir restoran grubu kurdu. 2008'de Thiel Capital'e katıldı.

Luke Nosek

PayPal’ın ardından 2005 yılında Ken Howery ve Peter Thiel ile Founders Found isimli risk sermayesi fonunu kurdu.

Temmuz 2017'de Nosek, uzay keşiflerine odaklanan bir yatırım fonu olan Gigafund'u başlatmak için Founders Fund'dan ayrıldı.

Nosek, Elon Musk'un SpaceX'inin ilk kurumsal yatırımcısıydı ve şirketin yönetim kurulunda yer alıyor. Ayrıca ResearchGate'in yönetim kurulunda da yer alıyor.

Premal Shah

Paypal’in ilk çalışanlarından biri olan Shah, şirkette ürün müdürü olarak görev yaptı.

Paypal’in satışının ardından 2005 yılında Silikon Vadisi'ne döndü ve burada Matt Flannery ve Jessica Jackley'e katılarak Kiva'yı kurdu ve onu küresel bir mikrofinans şirketi haline getirdi.

Keith Rabois

Rabois, Kasım 2000'den Kasım 2002'ye kadar PayPal'da çeşitli üst düzey roller üstlendi.  

PayPal’ın ardından Slide, Square ve Linkedİn gibi köklü girişimlerin geliştiricileri arasında bulunan Rabois 2019 yılına kadar Khosla Venture isimli bir risk sermayesi fonunun yöneticiliğini yaptı. 2019'da, Khosla Ventures'tan ayrıldı ve genel ortak olarak Founders Fund'a katıldı.

Rabois’in serveti 1 miyar doların üzerinde.

Roelof Botha

Botha, 2000 yılında Stanford'dan mezun olmadan önce PayPal’in kurumsal geliştirme direktörü oldu. Ardından Finans departmanının başkan yardımcılığına geçti ve Eylül 2001'de şirketin CFO’su olarak seçildi. Şirketin eBay’e satılmasının ardından 2003 yılında Sequoia Capital’e geçti.

Botha, Youtube, Instagram, Square, Google, Facebook ve Whatsapp gibi şirketlerin ilk yatırımcıları arasında yer aldı.

Russell Simmons

Paypal’de Yazılım Mimarı olarak görev yapan Simmons, şirketin eBay’e satılmasının ardından Jeremy Stoppelman ile birlikte Yelp platformunu kurdu ve burada CTO olarak görev yaptı.

2014 yılında ise yabancı dil öğrenme platformu olan LearNirvana’yı kurdu.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak için ekranın solundaki sosyal medya araçlarını kullanabilirsiniz.

accafin.com'u sosyal medyadan takip edebilirsiniz / @accafin

  

Yasal Uyarı: Her hakkı ACCAFIN.com sitesine ait olan bu makale ve makalede yer alan grafikler ve yorumlar, izinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tags: yatırım ve girişim hikayeleri

ACCAFIN | MUDEFIN

Vizyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bizi takip edin!


Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile

0
paylaşım!

Bizi takip edin..

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz...

0
paylaşım!