121 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Bağımsız Denetimin Firmalara Sağladığı Faydalar

Aktif . Gösterim: 2102

Zorunlu olarak yaptırılması dolayısıyla bazı firmalarca, sebep olduğu ek iş yoğunluğu sebebiyle zulüm olarak görülmesini bir yana bırakırsak, denetimden geçmenin sadece zorunlu haller dışında değil, isteğe bağlı olarak yapan firmalar için de birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların bazıları aşağıda listelenmiştir:

1.  Denetlenmiş hesaplar yetkili otoritelerce (vergi otoritesi, ticaret otoritesi gibi) ve bankalarca daha kolay kabul görür ve hata olmadığı izlenimi ile yaklaşılır.

2.  Finansal tablolardaki hatalar ve olası hile riskleri vaktinden önce tespit edilerek müdahale etme şansı olur.

3.  Denetlenmiş hesaplar çok daha güvenilir bir durumu tespit etmektedir.

4.  Finansal kurumlardan kullanılacak krediler için bankaya sunulan cari dönem ve önceki dönem finansal tablolarının denetlenmiş olması, bu kurumlara katlanıcaklara kredi riski için güvenilir bir öngörümleme yeteneği kazandırır.

5.  Düzenli olarak geçirilen denetim, hem firma çalışanlarının motivasyonunu artırır, hem de olası hile ve art niyetli uygulamaların önünü keser.

6.  Doğal afetler sonucunda şirket aktiflerinde meydana gelebilecek hasar ve kayıplarda, sigorta şirketinden alınacak tazminat tutarının belirlenmesinde denetlenmiş finansal tablolardaki rakamlar önemli yarar sağlar.

7.  Joint venture gibi yapılanmalarda, tarafların çıkarlar denetlenmiş finansal tablolar tarafından daha kolay korunabilir.

8.  Şirket birleşme, devir ve satınalmalarında, denetlenmiş finansal tablolar, şirket değeri için baz teşkil ederler.

9.  Denetlenmiş finansal tablolar şirket üst yönetime, iç denetim ve raporlama performanası hakkında bilgi verir ve bu konuda aksiyon almasını kolaylaştırır.

10.  Bağımsız denetim kuruluşlarınca yapılan denetimer, şirket üst yönetimi ve çalışanların temsilcileri arasında, şirket yönetimi bonusları, çalışan ücretleri ve hakları konusunda ortaya çıkabilecek ihtilafları engeller.

 

accafin.com'u sosyal medyadan takip edebilirsiniz / @accafin

  

Yazıya ilişkin yorumlarınızı sayfanın alt kısmından iletebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Her hakkı ACCAFIN.com sitesine ait olan bu makale ve makalede yer alan grafikler ve yorumlar, izinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tags: muhasebe denetim

ACCAFIN | MUDEFIN

Vizyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bizi takip edin!


Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile

0
paylaşım!

Bizi takip edin..

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz...

0
paylaşım!