59 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Yeni TTK'da Limited Şirketler ve Sermaye Taahhüdü

Aktif . TPL_WARP_PUBLISH . Gösterim: 1991

Yeni Türk Ticaret Kanunu, şirketlerin durumunu yeniden belirleyerek, limited ve anonim şirketleri sermaye şirketleri olarak belirtmiştir. Madde 124/2'ye göre, limited şirket ortakları şirket borçlarından sorumlu değildir.

Ortakların borçları ve yükümlülükleri şirkete karşıdır. Ortakların şirkete karşı asıl borcu, sermaye koyma borcudur. Ortak, usulüne göre düzenlenmiş ve imza edilmiş şirket sözleşmesiyle koymayı taahhüt ettiği sermaye payını şirkete ödemekle yükümlüdür (Yeni TTK m.128/1).

Madde 585/1'e göre kurucuların, şirket sözleşmesinde sermayenin tamamını kayıtsız şartsız taahhüt etmeleri ve nakit kısmı hemen ve tamamen ödemeleri gerekmektedir. Nakdi sermaye, kuruluşta tamamen ödenmelidir. Aynî sermayenin ödenmesine ilişkin olarak, madde 585 hükmünün gerekçesinde, madde 128 hükmünün uygulanacağı ifade edilmektedir.

Şu anda yürürlükte olan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre limited şirketin kuruluş sermayesi 5.000 TL olarak belirlenmiş ve bu tutar taahhüt yoluyla tescil tarihinden itibaren 3 yıl içinde ödendiği takdirde şirketin kurulmasında bir engel koyulmamıştır.

6102 sayılı Yeni TTK'da ise, Limited şirketlerin kuruluş sermayesini 10.000 TL olarak belirlenmiş ve bu tutarın şirket kurulurken nakden ve tamamının ödenmesi kuralı getirilmiştir. Belirlenen tutar, Bakanlar Kurulu tarafından 10 katına kadar artırılabilir. (Madde 580/1)Buna göre limited şirket kurulurken, ortaklar 10.000 TL'yi şirket adına bankada açılacak hesapta bloke edip, bu ttuarın yatırıldığına dair belgeyi başvuru belgelerine ekleyerek şirketin tesciline başvurabilecektir. 

Yeni TTK'nın yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2012'den önce, şimdiki kanuna göre 5.000 TL sermaye ile kurulmuş olan limited şirketler ise, en geç 14 Şubat 2014 tarihine kadar sermayelerini 10.000 TL ye yükseltmek zorunda kalacaklardır. (Bu tarih Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 14 Şubat 2016 tarihine kadar uzatılabilecek.) Belirlenen süre içinde sermaye artırımına gitmeyen şirketler ise infisah etmiş sayılacaktır.

Yazıya ilişkin yorumlarınızı sayfanın alt kısmından ya da iletişim menüsünden iletebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Her hakkı ACCAFIN.com sitesine ait olan bu makale ve makalede yer alan grafikler ve yorumlar, izinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tags: yeni ttk

ACCAFIN | MUDEFIN

Vizyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında öncelikli başvuru kaynağı olmaktır.


Misyon; Muhasebe, Denetim ve Finans alanlarında nitelikli yayınlar ile kullanıcıların bilgi ve farkındalık seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktır.


Bizi takip edin!


Periyodik bültenler için mail grubuna üye olabilirsiniz

MUDEFIN | ACCAFIN Mobile

0
paylaşım!

Bizi takip edin..

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz...

0
paylaşım!